על כישורית

-לאתר כישורית
כישורית- בית לאנשים עם צרכים מיוחדים

כישורית הינה כפר לבוגרים בעלי צרכים מיוחדים השוכן על אדמות קיבוץ כישור שבגליל המערבי העליון

ביחד, כישורית וכישור, יוצרים קהילה שיזורית (שילובית) בה חיים בסמיכות בעלי צרכים מיוחדים ואנשים "רגילים". החיבור הזה מאפשר לבוגרים בעלי

הצרכים המיוחדים לחוות שייכות חברתית ושותפות קהילתית

עצמאות

________________________________________________________________

חברי כישורית חיים בקהילה תומכת המאפשרת להם לממש את עצמם, על אף מגבלותיהם, ומקנה להם כלים לתכנן את חייהם, במקום שעתידם יתוכנן עבורם. החברים שותפים לקביעת תהליך השתלבותם בקהילה ובעבודה, וכן להגדרת המטרות הטיפוליות  אותן הם רוצים להשיג. החברים משתתפים, בליוויו של צוות מקצועי, במערכת קבלת החלטות הנוגעות לחייהם היום-יומיים, בארגון האירועים השוטפים ובניהול המערכת הקולקטיבית.  השאיפה היא שהחברים יהיו שותפים בבניית הקהילה במסגרת ועדות מטעמם, בגיבוש נורמות התנהגות, ובניהול חיי הכפר.
העצמאות האישית באה לידי ביטוי גם במגורים הפרטיים. כישורית פיתחה רצף של אפשרויות מגורים המאפשרת לכל חבר לבחור בצורת המגורים המתאימה והנכונה לו. רצף האפשרויות הינו דינמי וכל חבר יכול לנוע לאורכו בהתאם למצבו ובחירתו (תוך התייעצות עם אנשי הצוות( . חבר יכול לבחור להתגורר בדירה פרטית, שצורתה משתנה בהתאם לגיל ולמצב. החברים יכולים לבחור אם לגור לבד או עם שותפים (בהתייעצות עם אנשי הצוות), ויש גם זוגות החיים יחד, חלקם אף זוגות נשואים (שחברו זה לזו בכישורית). חברים הרוצים בכך, יכולים לגור בדירות הנמצאות מחוץ לכפר, בעיר הקרובה כרמיאל, כל זאת כאשר כישורית ממשיכה להוות עבורם רשת תמיכה חברתית, טיפולית ותעסוקתית.

 

 

כבוד

____________________________________________________________________

אוכלוסיית כישורית מורכבת מאנשים אשר להם מגוון רחב מאד של הגדרות מקצועיות, אשר המכנה המשותף להם הוא הקושי או אף חוסר היכולת להשתלב בכוחות עצמם בקהילה רגילה. חברי כישורית זקוקים לליווי, תמיכה והדרכה בתחומי חיים שונים, כולל בתחום התעסוקה. הבוגרים החיים בכישורית אינם נקראים מטופלים או חולים, אלא חברים, שותפים שווים בקהילה, כאשר לכל חבר בקהילה שמורה הזכות לבחור כיצד לנהל את חייו ולממש את מטרותיו, תוך קבלת מענה לצרכים הפיזיים והמנטליים הייחודיים לו, והשאיפה היא לעזור לחברים להגיע לעצמאות מרבית תוך כיבוד אוטונומית הפרט ושמירה על כבודם.
כשהחברים מגיעים לזקנה ולא יכולים לתפקד באופן עצמאי, עומדת לרשותם המחלקה הסיעודית בה הם זוכים לטיפול צמוד ועזרה.

 

בית

____________________________________________________________

כישורית מעניקה לחברים את תחושת הקרבה והאהבה של בית ומשפחתיות. תשומת לב רבה ניתנת לאסתטיקה, הן של המבנים והדירות, והן של הסביבה החיצונית. הבתים מעוצבים בסגנון כפרי וצבועים בצבעי פסטל, הטבע ניבט מכל עבר, הכל ירוק, פורח ומטופח. מדשאות נרחבות פזורות ברחבי הכפר, ולשימוש החברים עומדים חדר כושר, אורווה, בריכת שחייה טיפולית, מועדון וסטודיו לאומנות. אווירה של רוגע  ונעימות שורה במקום, ואנו מאמינים שיש לכך השפעה מבורכת ומבריאה על החברים והצוות.

 

תעסוקה

____________________________________________________________________תעסוקה יצרנית ומספקת הינה נדבך משמעותי בדרך לעצמאות מרבית ושיקום. ההשתלבות בעבודה יום יומית מקנה מסגרת ועיסוק, מקום למפגש ויצירת קשרים, אמצעי לאימון ושיפור תפקודי, ומקור חשוב לעניין, משמעות ותחושת ערך עצמי. מאחר והן התפיסה הקיבוצית והן התפיסה הטיפולית של כישורית מתמקדות בערך העבודה, הוקמו ופותחו בכישורית ענפי משק מגוונים. ענפי העבודה היצרניים וענפי השרות הם חלק אינטגרלי ביישוב השיזורי, ותכליתם לספק מקומות לעבודה אמיתית ומשמעותית לחברים. מרבית החברים עובדים בענפי המשק והשירות שבכפר, וכ-10% מהחברים, אשר בחרו בכך, יוצאים לעבודה בשוק החופשי, מחוץ לכישורית - בחברות תעשייתיות שונות, גני ילדים, בתי אבות, מוסדות לימודיים ועוד. השיבוץ במקום העבודה זה או אחר תלוי ברצונו של החבר, בהתאמתו, ובהשתלבותו מבחינה חברתית בענף.

את העבודה בענפי המשק שבכישורית מרכזים מדריכים תעסוקתיים, ומגוון הענפים הוא רב: כלבייה המהווה בית גידול לכלבים גזעיים מסוג שנאוצר ותחש (דקל) - אלופי תחרויות בארץ ובחו"ל, מרכז תקשורת המפיק מגזין טלוויזיוני חודשי, חוות סוסים טיפולית, גן ירק אורגני, מאפייה, לול תרנגולות חופש, מחלבת עיזים אורגנית – ספקית החלב האורגני הגדולה בארץ, מגבנה, וכן כרם גפנים ויקב. התוצרת החקלאית מספקת את התצרוכת המקומית של חברי כישורית וכמו

כן נמכרת ומשווקת לקהל הרחב.

 

שילוב

____________________________________________________________________

כישורית מהווה מסגרת תומכת המספקת לחברים מענה מלא בכל התחומים - תעסוקה, מגורים, פעילויות חברתיות, ולצד זאת מעודדת ומסייעת לחברים בעלי המסוגלות, להשתלב בקהילה הרחבה.  חברים הרוצים בכך, יכולים לגור מחוץ לכישורית, בעיר הסמוכה כרמיאל (תוך התייעצות עם הצוות המקצועי). כך גם ישנם חברים הבוחרים לעבוד מחוץ לכישורית - בחברות תעשייתיות שונות, גני ילדים, בתי אבות, מוסדות לימודיים ועוד (בהתאם לבחירתו ויכולותיו של החבר).
החברים נכנסים ויוצאים מכישורית תדיר. לכישורית אוטובוס, וכך מתאפשרות נסיעות יומיות לכרמיאל העיר הסמוכה, נסיעות מאורגנות להופעות וטיולים ברחבי הארץ, זאת כמובן כתוספת ועיבוי לתחבורה ציבורית. במקביל, כישורית מעודדת את משפחות החברים להיות מעורבות בחיי בניהם ובחיי הקהילה, והמשפחות מוזמנות כדרך קבע לחגוג כאן אתנו בצוותא חגים ומועדים. 


בימים אלה מתאכלס קיבוץ כישור על ידי משפחות המוגדרות כ"רגילות", הבונות בו את ביתן לצדם של חברי כישורית. היישוב השיזורי (כישור וכישורית) ייתן לשתי הקהילות הזדמנות וכלים לחיים משותפים המושתתים על חוויות של שילוב, מגע ואינטרקציה מפרה.

בכישורית חיים כ-160 חברים. לצדם מועסקים כ-75 אנשי צוות ובנוסף מסייעים כ-20 מתנדבים (צעירים בשנת שירות טרם גיוסם לצבא). כישורית הינה בית לחיים. היא מעניקה לחברים, אשר צברו במהלך חייהם חוויות של ניכור, בדידות והרחקה, את האפשרות לחוות שייכות חברתית ושותפות קהילתית.

כישורית נותנת מענה לדאגת ההורים מה יעלה בגורל ילדיהם לאחר שלא יוכלו לדאוג להם עוד, ומעניקה למשפחות את האמונה שישנה צורת חיים טובה יותר ומאפשרת עבור בניהם ובנותיהם בעלי הצרכים המיוחדים.